Bruk drewniany – biofilia i zapierająca dech w piersi architektura
Treść artykułu Bruk drewniany – biofilia i zapierająca dech w piersi architektura:
– bruk drewniany mafi Domino Larch Vulcano jako punkt wyjścia dla wyrazistej architektury
– biofilia we wnętrzach: kiedy natura łączy się z przestrzenią do życia
– zdrowy klimat w domu? To możliwe dzięki naturalnie olejowanym podłogom
Modrzewiowy bruk drewniany mafi z kolekcji Domino Vulcano: solidna i pełna charakteru
Współczesna podłoga mająca swoje korzenie w przeszłości.
Ten oryginalny bruk drewniany to ukłon w stronę przeszłości – w Austrii przez dekady był z powodzeniem stosowany… na podłogach w warsztatach i pomieszczeniach produkcyjnych! Intensywnie użytkowane pomieszczenia, takie jak wspomniane już warsztaty, stawiają przed drewnianą podłogą duże wymagania. Musi być ona trwała, wytrzymała na obciążenia. Kostki o wymiarach 4 na 4 centymetry wykonane są z modrzewiowego, wytrzymałego drewna. Montuje się je za pomocą kleju, bruk jest prefabrykowany na specjalnej siatce.
Podłoga ta poddawana jest termicznej obróbce Vulcano. Dzięki temu procesowi możemy podziwiać szeroką gammę brązowych tonów – od jasnego karmelu po głęboki brąz. Taka paleta kolorystyczna daje bardzo “żywy” wygląd podłogi. Całości tego efektu dopełniają niezliczone, roczne słoje. To dzięki nim zachowujemy naturalny charakter drewna, który tworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniach.
Pod względem wyglądu podłoga z tej kolekcji jest naprawdę wyjątkowa. Każda z modrzewiowych kostek Domino Vulcano to lite drewno. Jest więc zupełnie inaczej, niż w przypadku pozostałych kolekcji mafi. Austriacka firma w swoich deskach stosuje innowacyjną, trójwarstwową konstrukcję. Jeśli zdecydujecie się na tą podłogę, to zwracamy Waszą uwagę na montaż: aby z ułożonym drewnem nic złego się nie działo, podłoże musi być całkowicie suche.
Prawdziwe piękno, czyli połączenie przestrzeni życiowej z naturą.
Już od pierwszego wejrzenia można zakochać się w tym projekcie. Ten mieszczący się w Meksyku dom jest wyjątkowy. Ale aspekt wizualny to przecież nie wszystko. Pod nim kryje się niezwykła i zarazem prosta filozofia – połączenie natury z codziennym życiem.
Ten charakterystyczny bruk drewniany stanowi element łączący dom z naturą. Urzeka swoimi ciepłymi tonami kolorystycznymi, które wspaniale harmonizują się z dębowymi elementami ściennymi i sufitowymi. Duże pokoje, liczne okna i wysokie sufity, wszystko to daje poczucie przestrzeni, która jest idealną sceną dla obrazów i innych dzieł współczesnej sztuki.
Część mieszkalna w naturalny sposób łączy się z zielenią na zewnątrz. To płynne przejście między dwoma strefami sprawia, że obie przestrzenie zdają się być nieodłączną całością. Niezależnie od tego, czy przesuwne drzwi są otwarte, czy zamknięte, efekt ten pozostaje niezmienny. To właśnie mamy na myśli, kiedy piszemy o biofilii w architekturze, czyli o tym idealnym połączeniu człowieka z naturą. Architekci Bernardi + Peschard ARQUITECTURA stworzyli bardzo luksusowe wnętrza, które nic nie straciły ze swojej naturalności, co zawdzięczać można między innymi doborze materiałów.
Meble utrzymane są w ciepłych kolorach i dyskretnej, łupkowej szarości. Takie tony mają dwa cele – podkreślić kolekcję dzieł sztuki oraz dodać luksusowym wnętrzom więcej przytulności.
Olejowany parkiet, czyli sposób na zdrową przestrzeń
Olejowany naturalnymi olejami bruk drewniany posiada udowodniony wpływ na nasze samopoczucie. Dzieje się tak, dzięki pozostawieniu otwartych porów na powierzchni drewna. Tworzy się tym samym zdrowy klimat w pomieszczeniach, a to z kolei przeciwdziała suchości oczu, bólom głowy, zmęczeniu.
Modrzew mafi (bruk drewniany) z kolekcji Domino Vulcano jest niesamowicie zdrową podłogą. Możemy nazwać ją również praktyczną, ponieważ utrzymanie jej w czystości jest niezwykle łatwe. Stosując mieszankę ciepłej wody i mydła do drewna mafi, pozbywamy się brudu, ale nie tylko. Modrzewiowe kostki zostają odżywione cennymi tłuszczami znajdującymi się w mydle. Zwiększamy tym samym odporność drewna na uszkodzenia, a sporadyczne plamy i zadrapania będzie można usunąć dokładnie tam, gdzie się znajdują – bez czyszczenia całej powierzchni, jak ma to miejsce w przypadku podłóg lakierowanych.