Deski na ogrzewanie podłogowe

mafi: idealne deski na ogrzewanie podłogowe

 

Wielu inwestorów staje przed pytaniem czy na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym można położyć deski? Drewno przecież jest izolatorem. Najlepszy będzie przecież kamień lub glazura! Poza tym istnieje ryzyko rozsychania się desek, powstawania szczelin, łódkowania, itp. Ogrzewanie podłogowe musi “przejść przez deski”.

Zobacz film na YouTube o specjalnej konstrukcji desek mafi:

Jaka jest jednak prawda?

Czy szerokie i długie deski warstwowe podłogowe nadają się na ogrzewanie podłogowe? Czy w takich pomieszczeniach nie będzie zimą zimno? Czy nie będzie trzeba więcej płacić za ogrzewanie? Czy ogrzewanie nie wyklucza zastosowanie podłogi drewnianej?

Oto kilka faktów:

Podłoga powinna być komfortowo ciepła zarówno w okresie grzewczym jak i poza nim. Jeżeli chodzimy bosą stopą po posadzce okazuje się, że aby odczuwać komfort cieplny, przy podłodze z kamienia lub płytek trzeba utrzymywać wyższą temperaturę niż w przypadku drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym (odpowiednio 26 i 22 stopnie Celsjusza). Z czego to wynika?

Wynika to z tego, że posadzka kamienna jest lepszym przewodnikiem niż podłoże wykonane z desek i „zabiera” szybciej więcej ciepła ze stopy. Aby podłoga z kamienia lub płytek w „dotyku” była tak samo ciepła, jak podłoga drewniana trzeba by było mocniej grzać pomieszczenie, co prowadziłoby do jego przegrzania.

W okresach przejściowych (wiosna, jesień), ogrzewanie podłogowe przy podłodze drewnianej można już wyłączyć, podczas gdy właściciele domów z posadzką z glazury będą nadal grzać, aby zachować przyjemną w dotyku podłogę.

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym “pracuje”. Tzn. gdy powietrze jest bardzo suche (np. zimą w okresie grzewczym), drewno kurczy się – powstają szczeliny, a gdy powietrze jest bardzo wilgotne “drewno pęcznieje” i może dojść do “łódkowania się” drewna. Praca drewna dotyczy też desek podłogowych. Proces ten zachodzi w mniejszym stopniu w przypadku desek 2- lub 3-warstwowych.

Wnioski:

Podłoga z kamienia/płytek jest lepsza dla osób które lubią temperatury większe niż 23-24 stopnie. Dla reszty lepsza, bardziej komfortowa będzie podłoga drewniana. Lepsza też będzie podłoga warstwowa na ogrzewanie podłogowe, niż deska lita, ponieważ jest bardziej stabilna.

Czy to tylko teoria? Ogrzewanie podłogowe a deski firmy mafi

Raport ze Szwajcarii – 20% mniejsze koszty 

Na parterze luksusowego domu znajdują się obok siebie identyczne dwa duże 6-pokojowe mieszkania z drewnianą posadzką na ogrzewaniu podłogowym. W jednym mieszkaniu znajdują się podłogi mafi, w drugim płytki ceramiczne. Podłogi z wysokiej jakości desek mafi: utrzymywana temperatura powietrza w okresie zimowym to ok. 22°C (sypialnie poniżej 20°C). Sąsiedzi z podłogą ceramiczną, którzy regularnie przychodzili w odwiedziny odczuwali tę temperaturę jako przyjemną. Mieli wrażenie, że temperatura tutaj jest wyższa niż u nich w mieszkaniu. Kiedy to jednak sprawdzono, okazało się, że jest dokładanie odwrotnie, tzn. temperatura u nich była o 2-3 stopnie wyższa, jednak ze względu na podłogę ceramiczną odczuwało się jako zimniejszą.

Największą niespodzianką był, rachunek za użytkowanie ogrzewania podłogowego. U właścicieli mieszkania z płytkami ceramicznymi rachunek był o ok. 20% wyższy niż u sąsiadów z podłogą wykonaną z desek mafi. Nie tylko sama temperatura to spowodowała, ale także częstsze wietrzenie pomieszczeń ze względu na nieświeże powietrze.

Jak wybrać najlepsze deski na ogrzewanie podłogowe?

Zastanawiasz się, na jaki rodzaj drewna postawić? Powinieneś zwrócić uwagę na dostępne w naszym sklepie naturalne, ekskluzywne podłogi mafi. To piękne, nowoczesne deski warstwowe cechujące się dużą odpornością na zmianę wilgotnosci. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest również dobra przenikalność cieplna.

Jako specjaliści z branży polecamy Ci w szczególności zakup wersji z fazowanymi krawędziami. Fazowanie skutecznie maskuje wszelkie możliwe efekty związane z pracą drewna, zwracając uwagę wyłącznie na rozmaite atuty wizualne, którymi będzie się cechować podłoga.

Deski na ogrzewanie podłogowe mogą być wykonane z klasycznego drewna dębowego lub z bardziej egzotycznych gatunków, np. iroko czy merbau. Lepiej jednak zrezygnować z wykorzystywania w tym celu materiału z klonu lub buku z uwagi na ich tendencję do dużej pracy drewna pod wpływem wzrostu temperatury.

Montaż deski podłogowej do ogrzewania podłogowego

Wbrew pozorom montaż podłogi na ogrzewaniu podłogowym jest bardzo prosty. Przebiega w podobny sposób jak instalacja na tradycyjnej wylewce. Nasi fachowcy podejmą się kompleksowej realizacji tego zadania. Przed przystąpieniem do działania dokonujemy szczegółowych pomiarów wilgotności oraz twardości posadzki.

Deski na ogrzewanie podłogowe z reguły układa się przez kilka dni, dbając o to, aby w tym czasie temperatura podłogi pozostawała poniżej poziomu 20°C. Przy pierwszym uruchomieniu instalacji grzewczej trzeba zadbać o skuteczną ochronę parkietu przed ewentualnymi pęknięciami i deformacjami, dlatego zalecane jest stopniowe nagrzewanie jego powierzchni.

deski na ogrzewanie podłogowe
deski do ogrzewania podłogowego

Dlaczego deski naturalne mafi są najlepsze na ogrzewanie podłogowe?

Mafi to:

Specjalna, jedyna taka na rynku symetryczna konstrukcja desek podłogowych. Warstwa użytkowa wykonana jest z dębu, środek ze świerku, a warstwa dolna deski też jest wykonana z dębu. Daje to podłodze niesamowitą stabilność: warstwa dolna kompensuje „pracę warstwy górnej”. Deska leży bardzo stabilnie na ogrzewaniu połogowym cały rok. Powstają minimalne szczeliny. Firma mafi dopuszcza nawet deski o szerokości 30cm i do 5m długości do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Ryzyko powstania większych szczelin jest minimalne. Mafi to najstabilniejsza podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe!

W ofercie mafi jest też wiele podłóg z drewna thermo (dąb, modrzew, buk), które poprzez proces „termizowania” nadają się doskonale na ogrzewanie podłogowe. Drewno po podgrzaniu w specjalnych komorach, nie tylko zmienia swój kolor na ciemny, ale także traci w dużej mierze swoje naturalne tendencje do skurczu. Mafi w produkcji stosuje tylko oleje naturalne, które w dotyku odczuwa się jako cieplejsze niż podłogi lakierowane lub olejowoskowane.

UWAGA

Temperatura powierzchni desek nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza.

 

Teoria a fakty – case study

W czerwcu 2013r. Austria podobnie jak wiele innych krajów została dotknięta powodzią  stulecia.  Wiele piwnic, ale także pomieszczeń mieszkalnych zostało zalanych wodą.  Zazwyczaj katastrofa tego rodzaju oznacza też koniec każdej podłogi wykonanej z desek.

Ale nie w przypadku podłóg mafi. Powodem tego jest symetryczna budowa trójwarstwowa jak i naturalnie olejowana powierzchnia z otwartymi porami. Konstrukcja deski na ogrzewanie podłogowe gwarantuje stabilność, olejowana powierzchnia zapewnia długowieczność. Podłoga po zalaniu, a następnie wyschnięciu mogła nadal być użytkowana.

bruk drewniany na podłogi

czerwiec 2013

deski na ogrzewanie podłogowe podłogi-prenium.pl

styczeń 2014

Konstrukcja deski na ogrzewaniu podłogowym ma decydujące znaczenie!

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie podłóg drewnianych i ogrzewania podłogowego, kliknij obok na ikonkę z telefonem i zostaw swoje dane. Oddzwonimy!

Jest wiele miejsc w Poznaniu z podłogami drewnianymi. Ale jest tylko jedno w samym centrum Poznania. U nas na ulicy Wielkiej 18 w Poznaniu znajdziesz oryginalne podłogi drewniane, które są niepowtarzalne pod takimi względami jak: design czy unikalna konstrukcja. Produkty, które oferujemy dbają o Twoje zdrowie i są produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jeżeli nie szukasz produktu masowego, a czegoś wyjątkowego, przyjdź do nas. Podłogę również dowieziemy i profesjonalnie zamontujemy! Ekskluzywna podłoga drewniana w Poznaniu? Tylko u nas!