Parkiet układany w jodełkę przeżywa renesans

Treść artykułu:
Wyjasnieie pojęć i rozróżnienie
Rozwiązania wielkoformatowe
Jodełka
Chevron
Nowość! Frezowany Chevron – innowacja spotyka się z tradycją
nowoczesne rozwiązania w zakresie aranżacji wnętrz

Parkiet układany w jodełkę klasyczną jest jednym z najbardziej tradycyjnych i popularnych wzorów układanych na świecie: i słusznie! Żadna inna podłoga nie wnosi do pomieszczenia tyle eleganckiej lekkości i jednocześnie tradycyjnego klimatu. Parkiet w jodełkę można znaleźć w wielu zabytkowych budynkach. Klasyczny parkiet przeżywa renesans – czy to w nowoczesnym, czy tradycyjnym otoczeniu: parkiet w jodełkę jest zawsze wizualnym upiększeniem pomieszczenia.

Ząbkowane połączenia, które tworzy klasyczny wzór układania, zapewnia drewnianej podłodze szczególnie efektowny wygląd. Układ poszczególnych elementów parkietu decyduje o tym, czy pomieszczenie będzie wyglądać tradycyjnie elegancko, czy też nowocześnie. Ale jaka dokładnie jest różnica między parkietem układanym w jodełkę a Chevron? A co to jest francuska jodełka? W odniesieniu do podłogi: jakie są dostępne i jakie są różnice wymiarowe? Elegancki wygląd sprawdza się w starodawnych, historycznych budynkach, ale także w nowoczesnych apartamentach w mieście. Daj się zainspirować.

Parkiet w jodełkę, jodełkę francuską czy Chevron? – rozróżnienie definicji

Parkiet w jodełkę nadal można spotkać w zamkach, pałacach i dworach. Wspaniałe sale balowe zostały ozdobione specjalnym wzorem układania. Dopiero w XIX wieku, w związku z industrializacją, parkiet został udostępniony “normalnym” ludziom i od tego czasu zdobi niezliczone przestrzenie publiczne i prywatne.

Wzór w jodełkę to klasyczny i ponadczasowy element stylu, który jest szczególnie modny. Poszczególne klepki parkietowe układane są względem siebie pod kątem prostym i powstają regularne i symetryczne wzory, które przypominają jodełkę. Szczególnie eleganckim efektem są refleksy świetlne. Światło dzienne pada po obu stronach parkietu w jodełkę pod innym kątem. Przez ten efekt drewniana podłoga jest szczególnie wyeksponowana i przyciąga wzrok. W przeciwieństwie do tego podłoga Chevron (nazywana również jodełką francuską) jest układana pod kątem 45 °, a tym samym różni się kątem ułożenia drewna. Cechą szczególną tego sposobu układania jest nieskończona ilość równoległych do siebie desek w kształcie litery V, które optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu indywidualny charakter.

Nowa wersja: wielkoformatowy parkiet w jodełkę

Wcześniej podłoga w jodełkę była dostępna głównie w małym formacie – podłogi z naturalnego drewna mafi na nowo interpretują klasykę w branży parkieciarskiej i oferują imponujące i unikalne wymiary w produkcie “jodełka”. Wielkoformatowe rozwiązania oferują niepowtarzalny charakter w połączeniu z rozszerzonymi możliwościami zastosowań parkietu w jodełkę. Parkiet w jodełkę stał się nieodzownym elementem, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak restauracje czy hotele. Coraz więcej klientów stawia również w pomieszczeniach prywatnych na ten gustowny i krzykliwy element wystroju wnętrz. Długości do 1180 mm i szerokości do 240 mm zapewniają oryginalny design w każdym pomieszczeniu.

Parkiet w jodełkę od mafi

Wzór w jodełkę: Specjalne ułożenie poszczególnych elementów drewnianych tworzy niepowtarzalny wzór. Układ pod kątem 90 ° przypomina kości szkieletu ryby, stąd pochodzi jego nazwa herringbone. Po ułożeniu powstają rzędy dwóch klepek parkietowych, które na końcach są połączone. Zygzakowaty wzór połączeń nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny i charakterystyczny wygląd. Najlepszy efekt uzyskuje się szczególnie w dużych pomieszczeniach. Tym stylistycznym elementem ozdobiono sale reprezentacyjne wielu zamków. Ponadczasowa elegancja i pozytywny wpływ na samopoczucie przemawiają na korzyść parkietu w jodełkę, także w prywatnych pomieszczeniach.

Wymiary desek: Dostępne szerokości desek od 15,5 cm do 18,5 cm lub 24 cm. Długości można dowolnie wybierać od 78 cm do 118 cm. Deski są już przygotowane do układania w jodełkę i dlatego są dostarczane w 50% z piórem po lewej stronie i 50% po prawej stronie.

Deski w jodełkę od mafi są dostępne w różnych wariantach wykończania drewna dębowego.

Jodełka francuska mafi i deski Chevron

Deski Chevron znane są z klasycznego wzoru układania. Są to klepki parkietowe ułożone pod kątem 45 °. Tworzą unikalny wzór, który jest idealny do klasycznych wnętrz. Figlarne, wspaniałe i masywne meble, znane np. z okresu baroku, szczególnie dobrze komponują się z francuską jodełką. Połączenie klasycznie wyglądającej podłogi w jodełkę z nowoczesnymi meblami to jeden z nowych sposobów tworzenia koncepcji pomieszczeń.

Wymiary desek Chevron: Szerokości wahają się od 12 cm do 15,5 cm, a nawet 18,5 cm. Do wyboru długości od 53 cm do 70 cm. Krótkie deski są już przygotowane do ułożenia jodełki i dlatego są dostarczane w 50% z piórem po lewej stronie i 50% z piórem po prawej stronie. Podłogi mafi Chevron są dostępne w różnych wariantach wykończenia.

Carving Chevron – innowacja spotyka się z tradycją

Kolekcję Carving charakteryzuje niezwykła symbioza naturalnej struktury drewna połączona z niepowtarzalnym design’em. Mafi opracowało technikę integracji tradycyjnego wzoru na desce podłogowej. Deski nacinane są pod kątem 45 °, powstaje wzór jodełki na zwykłej desce, przez co układanie podłogi jest znacznie ułatwione.

Chevron I został zainspirowany wyglądem francuskiej jodełki i swoim wyglądem zachwyca zarówno architektów i jak i montażystów. Linie wzoru jodełki nanoszone są bezpośrednio na deski dębowe. Popularny wzór układania powstaje po dołożeniu jednej deski do drugiej. Seria Carving Chevron jest dostępna w różnych podstawowych wariantach z drewna dębowego, obejmuje dąb bezsęczny, dąb Vulcano medium i dąb Vulcano. Wygląd deski tworzy nową grę kolorów. Dzięki tej wersji podłogi mafi może zaspokoić najbardziej ekstrawaganckie oczekiwania.

Jest wiele miejsc w Poznaniu z podłogami drewnianymi. Ale jest tylko jedno w samym centrum Poznania. U nas na ulicy Wielkiej 18 w Poznaniu znajdziesz oryginalne podłogi drewniane, które są niepowtarzalne pod takimi względami jak: design czy unikalna konstrukcja. Produkty, które oferujemy dbają o Twoje zdrowie i są produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jeżeli nie szukasz produktu masowego, a czegoś wyjątkowego, przyjdź do nas. Podłogę również dowieziemy i profesjonalnie zamontujemy! Ekskluzywna podłoga drewniana w Poznaniu? Tylko u nas!