Ekologiczna, zdrowa i elegancka główna siedziba firmy Delos w Nowym Jorku.

Treść:

 

– ekologiczne założenia projektu

– klatka schodowa w centrum uwagi

– zdrowy klimat w pomieszczeniach dzięki otwartym porom w drewnie

Blisko natury w zatłoczonym mieście.

W samym centrum Nowego Jorku znajduje się siedziba firmy Delos. Jest bliżej natury, niż wskazywałaby na to jej miejska lokalizacja. Wszystko to za sprawą “zielonego projektu biura”, co w tym przypadku nie oznacza jedynie dużej ilości roślin w firmie. Całe biuro zostało zaprojektowane w sposób ekologiczny i zrównoważony. Stało się to także przy współudziale firmy mafi. Austriacka firma, za sprawą swoich naturalnych, drewnianych podłóg, stworzyła w biurowej przestrzeni przyjemną atmosferę i zdrowy klimat.

 

Szlifowane i naturalnie olejowane deski mafi z orzecha można opisać w trzech słowach: piękne, stabilne, zdrowe. Na ten moment skupmy się jednak na twardości i stabilności. Orzech to bardzo wytrzymałe drewno. Cechuje się ekstremalnie wysoką twardością na poziomie 48 N/mm². Dzięki tak wysokiej wartości, podłogi z orzecha świetnie sprawdzą się nie tylko w zaciszu domowym, ale także w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach komercyjnych. Parkiet jest stabilny, wytrzymały i na długo pozostanie piękny.

Klimat w pomieszczeniu jako główny czynnik w podnoszeniu wydajności.

Jednym z kluczowych celów projektu było zapewnienie w siedzibie Delos dobrej jakości powietrza. Spędzamy około 90% swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego tak istotne jest zadbanie o jakość powietrza. W przypadku tego projektu wzięto pod uwagę również fakt, że siedziba firmy znajduje się w centrum zatłoczonego, dużego miasta, a więc w środowisku wysoce zanieczyszczonym

 

Co wpływa na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach? Między innymi zastosowane w aranżacji wnętrz produkty. Z tego właśnie powodu, architekci pracujący przy projekcie Delos, zwrócili szczególną uwagę na zdrowe, wolne od chemicznych zanieczyszczeń tkaniny i meble.

 

Projektując klatkę schodową, łączącą dwie kondygnacje biura, wybrano drewno od mafi. Stało się tak z powodu wielu unikatowych zalet, które posiadają deski austriackiej firmy. Zalety te idealnie spełniły główne założenia projektu. Wybrano dębowe deski z kolekcji Vulcano (szczotkowane, uszlachetnione naturalnym olejem). Są one, tak jak inne produkty mafi, przyjazne dla środowiska, tworzą zdrowy klimat w pomieszczeniach, są estetyczne i trwałe – co ma kluczowe znaczenie w intensywnie użytkowanym biurze. 

Schody jako przyciągający wzrok stylowy element. Olejowane podłogi z naturalnego drewna.

Brązowe drewno z bardzo eleganckim usłojeniem, zdobi nie tylko schody, ale także ściany i sufit klatki schodowej. Taka tonacja kolorystyczna jest możliwa do osiągnięcia dzięki specjalnym zabiegom termicznym. Technikę tę opracowało mafi i co najważniejsze, nie wykorzystuje się przy niej żadnych chemicznych dodatków. Kolor uzyskiwany jest więc w sposób przyjazny środowisku, tym bardziej, że do uszlachetnienia używa się wyłącznie naturalnych olejów na bazie oleju lnianego. Oleje te wpływają korzystnie na powierzchnię drewna – posiada ono otwarte pory, może więc pochłaniać wilgoć i oddawać ją z powrotem do powietrza. Właśnie dlatego parkiety mafi działają jak naturalna klimatyzacja. Warto jeszcze dodać, że deski mafi wolne są od formaldehydu i nie zawierają lotnych związków organicznych. To sprawia, że są wyjątkowo przyjazne zdrowiu i stanowią też idealny wybór dla alergików. Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, deski mafi idealnie wkomponowały się w założenia projektu, który miał być – przyjazny środowisku, zdrowy i elegancki.

 

Trwałość desek i ich stabilność to bardzo istotne czynniki podczas wyboru podłogi do intensywnie użytkowanych miejsc – takich klatka schodowa w budynku biurowym. Taki właśnie jest dębowy, naturalny parkiet mafi z kolekcji Vulcano. Duży wpływ na to ma nie tylko wysoka twardość dębu, ale także specjalna, trójwarstwowa konstrukcja desek mafi, gdzie spód i góra wykonane są z tego samego gatunku drewna. Ważna dla przestrzeni biurowej jest również akustyka pomieszczenia, dlatego warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę trójwarstwowej konstrukcji desek mafi – środkowa warstwa, wykonana z miękkiego drewna, świetnie wygłusza odgłosy kroków i poprawia akustykę pomieszczeń. Ten atut to kolejny element, który czyni pracę w pomieszczeniach biurowych firmy Delos jeszcze bardziej przyjemną.