Podłogi i deski w stylu minimalistycznym
mafi: najlepsza drewniana podłoga w minimalistycznym stylu
Treść:
Co definiuje minimalistyczny wystrój wnętrz?
Sztuka rezygnowania z rzeczy a mimo to przytulnie?
Minimalistyczne przestrzenie mieszkalne
Odpowiednie produkty, np. deski podłogowe do minimalistycznego stylu wyposażenia
Jak powstał minimalizm
Czas czytania: 4 min
Mamy obecnie społeczeństwo skoncentrowane na konsumpcji. Minimalizm to świadome tworzenie przestrzeni dla tego, co najważniejsze i przeciwdziałanie materialnemu stresowi. Ten trend jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek i można go znaleźć w wielu różnych dziedzinach życia. Nawet świat mody i sztuka zajmują się minimalistycznym trendem. Oczywiście purystyczny koncept nie tylko zostawia swój ślad w architekturze. Wręcz przeciwnie. Projektowanie wnętrz coraz bardziej koncentruje się na kilku ważnych elementach, które przyciągają wzrok i tworzą ciekawe wnętrza.
Umiejętna gra kolorów, wyraźne linie i proste, ale inspirujące wyposażenie charakteryzują minimalistyczny styl wystroju wnętrza. Ale jak wygląda sztuka rezygnacji z rzeczy? Czy styl minimalistyczny pasuje do każdego wnętrza? Jak ten styl powstał ? Daj się teraz zainspirować zasadą „mniej znaczy więcej”, także przy wyborze desek podłogowych
Co definiuje minimalistyczny wystrój wnętrz?
Świadoma minimalizacja wszelkich elementów dekoracyjnych jest charakterystyczna dla minimalistycznego stylu wyposażenia. Minimalistyczny wystrój wnętrza zapewnia uspokajający, schludny wygląd i działa antystresowo. Przepełnione pomieszczenia czy nadmiar łapaczy kurzu nie są już trendem. W tym przypadku mniej znaczy po prostu więcej i dotyczy to zarówno mebli, jak i akcesoriów oraz dekoracji. Zdecydowane, proste projekty i zredukowana kolorystyka charakteryzują purystyczny styl wykończenia wnętrz. Neutralne kolory, takie jak beż, jasnoszary lub biel w połączeniu z różnymi fakturami i materiałami, takimi jak drewno, beton, metal czy szkło, tworzą klasyczny design.
W tym stylu wyposażenia nie można ignorować indywidualizmu każdego człowieka. Istnieje ryzyko poprzez zmniejszanie ilości elementów wyposażenia, tworzenia bezosobowych i chłodnych pomieszczeń. Świadomie dobrane detale tworzą akcenty podkreślające indywidualizm. Dzieła sztuki na ścianie, nowoczesne rzeźby lub konkretna roślina wkomponowana w ogólny obraz zapewniają harmonijny wygląd. Różne struktury powierzchni i materiały tworzą klimatyczną atmosferę. Na przykład, przy prostym stylu umeblowania, należy uważać, aby łączyć ze sobą różne tekstury, aby uzyskać ekstrawagancki urok. W tym przypadku deski podłogowe są materiałem tworzącym tożsamość i tworzą ciekawe kontrasty.
Sztuka rezygnacji z rzeczy a mimo to przytulnie?
Minimalizm to sztuka rezygnacji z przedmiotów i uwalniania się od balastu. W zakresie wystroju wnętrz oznacza to wyraźne kształty, powściągliwą kolorystykę, mało dekoracji, ale więcej przestrzeni. Prawdziwa sztuka polega na tworzeniu komfortu mieszkania. Jasne, spokojne podłogi drewniane z małymi sękami podkreślają purystyczny styl i zapewniają spójny obraz całościowy. Jasne podłogi drewniane idealnie dopasowują się do otoczenia i można je łączyć z dużymi kontrastami.
Włączenie desek podłogowych tworzy przytulną i domową atmosferę oraz nadaje projektowi indywidualny charakter. Także drewniane ściany, które działają jak tło dla mebli, również tworzą stylowy, ale dyskretny element przyciągający wzrok. Purystyczny design zostaje podkreślony przez zmysł odczucia drewna. Dzięki naturalnemu olejowaniu mafi i związanej z tym powierzchnią o otwartych porach drewno ma właściwości regulujące klimat pomieszczenia. Ludzie mają bezpośredni kontakt z drewnem i nie są od niego oddzieleni izolacyjną warstwą lakieru, jak ma to miejsce w przypadku innych produktów. To doświadczanie dotykiem podłogi na boso zapewnia wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa – właściwości, która czasem jest tracona, szczególnie w przypadku projektów minimalistycznych.
Minimalistyczne łazienki
Łazienka to często pomieszczenie, w którym znajduje się wiele różnych produktów do higieny osobistej. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zastosować purystyczną koncepcję. Kilka szlachetnych materiałów w połączeniu ze stylowymi elementami przyciągającymi wzrok, np. szlachetne lustro przekształca łazienkę w relaksujące miejsce do pielęgnacji ciała. Podłogi z naturalnego drewna firmy mafi także można idealnie wkomponować w tę koncepcję i mogą służyć jako punkt wyjścia do tworzenia miejsca relaksu. Powierzchnie 3D, takie jak kolekcja Fresco od mafi, zapewniają kojący masaż i wyjątkowe doznania dla bosych stóp. Naturalna powierzchnia desek o otwartych porach ma zdolność pochłaniania większej ilości wilgoci. Zapewniony jest lepszy klimat w pomieszczeniu, a podłoga z naturalnego drewna stanowi ważny element purystycznej koncepcji w łazience.
Minimalistyczne sypialnie
Sypialnia to dla wielu osób miejsce odosobnienia i relaksu. Właśnie z tego powodu minimalistyczny styl umeblowania przemawia za utrzymaniem tej przestrzeni w jak największym porządku, aby uporządkować myśli i zapewnić spokojny sen. Badania naukowe wykazały, że naturalne deski podłogowe w sypialni poprawiają jakość snu. Zapach drewna działa uspokajająco i zapewnia komfort podczas zasypiania i budzenia się. Ulepszonemu relaksowi w nocy towarzyszy spowolnienie akcji serca. Zapewnia zwiększoną energię organizmu w ciągu dnia. Rozpoczęcie dnia z naturalnym materiałem pod stopami pozytywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne w trakcie dnia.
Minimalistyczny salon (living room)
Przytulność jest kluczem dla minimalistycznego salonu, aby nie wyglądał on zbyt zimno i sterylnie. Dobre samopoczucie jest szczególnie ważne w tym pomieszczeniu, aby móc zrelaksować się samemu lub z rodziną. Drewniana podłoga w połączeniu z minimalistycznym wzornictwem i stylowymi elementami dekoracyjnymi zapewnia klarowny i uporządkowany wygląd.
Minimalistyczna kuchnia
Minimalistyczny styl wyposażenia można zastosować również w kuchni. Geometryczne kształty w połączeniu z powściągliwą kolorystyką podkreślają purystyczny design. W przypadku przyborów kuchennych należy również zmniejszyć ich ilość, aby nie zepsuć wyglądu minimalistycznej kuchni poprzez niezliczone garnki. Zamknięte fronty bez uchwytów nadają kuchni purystyczny wygląd i kuszą do spojrzenia na istotne elementy stylu. Aktualnym trendem jest pozostawienie otwartej części dziennej i jadalnej. W otwartych przestrzeniach mieszkalnych trzeba zadbać o uporządkowany ogólny wygląd. Niewiele użytych materiałów, ciągłość powierzchni i konstrukcje sięgające sufitu, to klucz do świetnych minimalistycznych koncepcji projektowych. Spójne przejścia kolorów nadają pomieszczeniom gustowny wygląd i harmonijnie pobudzają podświadomość. Podłoga z naturalnych desek jest centralnym elementem w tworzeniu wnętrza.
Jak powstał styl minimalistyczny?
„What you see is what you see”
Tak nazwał swoje dzieła Frank Stella. W historii sztuki minimalizm został po raz pierwszy ukształtowany przez grupę amerykańskich artystów, w tym przez Franka Stellę. W tamtym czasie ich rzeźby nie miały opowiadać konkretnych historii, ale składały się z brył geometrycznych, takich jak stożki czy cylindry, pozostawiając pole do indywidualnej interpretacji. W latach dwudziestych ten ruch artystyczny, który nie skupiał się na metaforyce, ale na odniesieniach przestrzennych, stał się interesujący dla designu i architektury.
Minimalistyczne koncepcje wyposażenia nie są fenomenem współczesnej architektury, lecz mają swoje korzenie w przeszłości. Architekci dążyli do czystości formy i przejrzystej geometrii, aby tworzyć purystyczne koncepcje. Modernizm znany jest z charakteryzowania prostych i funkcjonalnych form w sposób definiujący styl. Ludwig Mies van der Rohe i Luis Barragan są szczególnie znani ze swojego zredukowanego języka form. Jako sposób myślenia minimalizm próbował ugruntować swoją pozycję w epoce ponowoczesnej. Chce uosabiać prostotę i jest postrzegany jako przeciwnik organicznej architektury i dekonstruktywizmu. Od tego czasu skupiono się na minimum zamiast maksimum.
Chętnie doradzimy!
Kliknij po prostu ikonkę telefonu po lewej stronie, zostaw swoje dane, na pewno oddzwonimy, i doradzimy w wyborze desek podłogowych do Twojego minimalistycznego wnętrza.
Jest wiele miejsc w Poznaniu z podłogami drewnianymi. Ale jest tylko jedno w samym centrum Poznania. U nas na ulicy Wielkiej 18 w Poznaniu znajdziesz oryginalne podłogi drewniane, które są niepowtarzalne pod takimi względami jak: design czy unikalna konstrukcja. Produkty, które oferujemy dbają o Twoje zdrowie i są produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jeżeli nie szukasz produktu masowego, a czegoś wyjątkowego, przyjdź do nas. Podłogę również dowieziemy i profesjonalnie zamontujemy! Ekskluzywna podłoga drewniana w Poznaniu? Tylko u nas!