Różnica między podłogami lakierowanymi olejowanymi i podłogami pokrytymi olejowoskiem
Kupując podłogę drewnianą mamy do wyboru produkty pokryte lakierem olejem lub olejowoskiem. Jeszcze kilkanaście lat temu 70-80% rynku w Polsce to były podłogi lakierowane.
Podłogi lakierowane
mają kilka zalet. Przede wszystkim lakier jest praktyczny. Podłoga jest pokryta cienką warstwą plastiku w formie lakieru. Pory w drewnie są zamknięte, wszelki brud utrzymuje się na powierzchni lakieru. Utrzymanie w czystości jest prostsze i tańsze niż w przypadku podłóg olejowanych. Wadą podłogi lakierowanej jest jej sztuczny wygląd, nie jest to podłoga tak ciepła w dotyku jak podłoga olejowana, pory w drewnie są zamknięte, co oznacza że drewno nie reguluje klimatu w pomieszczeniu i nie filtruje powietrza. Drewno odizolowane warstwą lakieru od otoczenia traci swoje właściwości, np. elastyczność włókien. Poprzez zastosowanie lakieru utylizacja starej podłogi jest utrudniona.
Podłogi pokryte olejowoskiem
Obecnie większość sprzedawanych w fachowych sklepach podłóg drewnianych to podłogi olejowoskowane. Olejowosk to mieszanina oleju z woskiem. Olej wnika w drewno, a wosk tworzą na powierzchni podłogi powłokę podobno trochę do lakieru. Mamy tu do czynienia z podłogą w której pory też są zamknięte, a przez to drewno traci pewne swoje właściwości, np. nie oddycha. Utrzymanie w czystości takiej podłogi ze względu na warstwę wosku jest stosunkowo łatwe. Na podłodze olejowoskowanej może natomiast dojść do zarysowań, a miejscowe naprawy nie są już takie proste. Podłoga pokryta olejowoskiem często ma delikatny połysk – widać warstwę wosku na drewnie.
Podłogi olejowane (bez wosku)
Ostatnią możliwością wykończenia podłogi drewnianej jest olejowanie czystym olejem bez dodatku wosku. Ta technika jest stosowana od kilkudziesięciu lat przez firmę mafi.
Dlaczego?
- podłoga ma najbardziej naturalny możliwy wygląd
- jest ciepła w dotyku – idealna do chodzenia boso
- w drewnie są otwarte a przez to drewno zachowuje swoje wszystkie właściwości takie jak możliwość regeneracji włókien, filtracja powietrza, absorpcja i oddawanie wilgoci do powietrza
- podłoga jest w 100% ekologiczna ponieważ olej nie zawiera żadnych związków chemicznych na przykład izocjanów które często występują zarówno w lakierach jak i olejowoskach
- mycie i pielęgnacja podłogi jednocześnie jest dziecinnie proste przy zastosowaniu mydła mafi
- odnowienie warstwy oleju przy pomocy balsamu jest bardzo proste
- podłoga jest antystatyczna (nie zbiera się kurz)
- możliwe są miejscowe naprawy