Parkiet – Jodełka klasyczna z drewna orzechowego
Treść artykułu “Parkiet – Jodełka klasyczna”:
– parkiet jodełka klasyczna z drzewa orzechowego, czyli klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody
– dostojny wygląd sali posiedzeń rady w Mittweida w Niemczech
– zdrowy klimat w pomieszczeniach dzięki otwartym porom w drewnie
Parkiet orzechowy od mafi – elegancki wygląd i niezwykła wytrzymałość.
Do realizacji w mieście Mittweida posłużył parkiet – jodełka klasyczna z drewna orzechowego. Efekt końcowy jest więcej niż zadowalający – budzi prawdziwy podziw. Powodów zachwytu jest wiele i warto nadmienić choć część z nich. Istotnym jest połączenie pełnej dostojności elegancji z bardzo dynamicznym wyglądem – z jednej strony mamy tu kolor w delikatnych odcieniach brązu, a z drugiej udało się zachować “żywą” powierzchnię parkietu jodełki klasycznej. Dzieje się tak dzięki grze kolorów: połączenie klasycznego, czekoladowego brązu z delikatnymi, miodowymi tonami. Takie połączenie jest nieco ekstrawaganckie, aczkolwiek zachowano przy tym elegancki wygląd, ponieważ parkiet z orzecha od zawsze uznawany był za klasyk wśród podłóg.
Szlifowane i naturalnie olejowane deski mafi z orzecha można opisać w trzech słowach: piękne, stabilne, zdrowe. Na ten moment skupmy się jednak na twardości i stabilności. Orzech to bardzo wytrzymałe drewno. Cechuje się ekstremalnie wysoką twardością na poziomie 48 N/mm². Dzięki tak wysokiej wartości, podłogi z orzecha świetnie sprawdzą się nie tylko w zaciszu domowym, ale także w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach komercyjnych. Parkiet jest stabilny, wytrzymały i na długo pozostanie piękny.
Parkiet jodełka klasyczna to doskonały przykład elegancji i ponadczasowego uroku.
Architekci z Atelier n4 chcieli nadać sali posiedzeń rady godnej jej statusu oprawy. Ten cel udało się osiągnąć. Brązowy parkiet jodełka klasyczna z naturalnego drewna nie burzy harmonii, a zamiast tego wspaniale komponuje się z zabytkowym pomieszczeniem.
Warto wymienić pojedyncze elementy projektu. Wszystkie one łączą się ze sobą i tworzą elegancki oraz spójny obraz. Mamy więc starodawne okna wykuszowe ze szprosami, pokryte czerwonym porfirem, które kryją się za ciężkimi zasłonami w jasnych odcieniach. To, wraz z niskimi sufitami i jodełką klasyczną, łączy się we wspaniałą kompozycję.
Deski ułożone zostały pod kątem 90°. Przyciągają tym samym wzrok i sprawiają, że te zaszczytne sale miejskiego ratusza nie posiadają nazbyt formalnego charakteru, a zamiast tego są przyjazne i zachęcają do odwiedzin. Projekt ten dobitnie pokazuje, jak drewno może wpływać na odbiór danego miejsca.
Naturalne olejowanie na bazie oleju lnianego, czyli jak zachować wszystkie pozytywne właściwości drewna.
W naturę nie powinno się ingerować. Ona sama ze swojej definicji jest już idealna. Dlatego mafi nie zamyka powierzchni desek lakierem, woskiem, itp. Zamiast tego Austriacy stosują naturalne oleje na bazie oleju lnianego. Na ten proces poświęca się dużo czasu, aby olej głęboko spenetrował deskę i dokładnie ją natłuścił.
Wykończenie desek olejem ma swoje niekwestionowane zalety. Powierzchnia drewna staje się odporniejsza na uszkodzenia, a jej pory nie ulegają zamknięciu. To naturalna właściwość drewna i dlatego warto ją pielęgnować. Ma ona kluczowy wpływ na klimat w pomieszczeniach. Otwarte pory desek sprawiają, że drewno “oddycha”. Dochodzi wtedy do regulacji wilgotności w pomieszczeniu, co sprzyja zdrowemu klimatowi. Ma to wpływ także na oszczędność kosztów ogrzewania. Nie powinno się również zapominać o przyjemności z obcowania z tak uszlachetnionymi deskami. Są one zawsze ciepłe i aksamitne w dotyku.
Olejowanie posiada jeszcze jeden bardzo istotny atut. Szczególnie w pomieszczeniach tak intensywnie użytkowanych, jak opisana tutaj sala posiedzeń rady. Naturalnie olejowane deski mogą być w łatwy sposób naprawione, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby po latach odświeżyć podłogę i nadać jej drugiego życia. Jest więc to świetna inwestycja na lata. Ten parkiet – jodełka klasyczna – powinien więc służyć przez wiele lat.
Sprawdź inne parkiety mafi: